GENEL OLARAK AKÜ

Başlatan emre_ozk, Şubat 19, 2008, 10:39:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

Yevgeni

72 sýðmaktadýr lakin gerekli deðildir.
64 yeterlidir..

yusuf

Vinç kullanmýyorsa tabii!

Yevgeni

Vinç minç olaylarý içün direkt derim jel akü..

@rhan

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Kasım 10, 2011, 04:19:29
72 sýðmaktadýr lakin gerekli deðildir.
64 yeterlidir..
abi 72ah taksak bi sorun çýkartýrmý?ileriye dönün vinçte takabilirim o açýdan ileriye dönük düþünmüþtüm

@rhan

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Kasım 10, 2011, 04:24:16
Vinç minç olaylarý içün direkt derim jel akü..
dediðiniz optima aküler olanlarmý benim bildiðim o aküler biraz pahallý yanlýþ hatýrlamýyorsam

Almanyalı

Alıntı yapılan: orh -  Kasım 10, 2011, 04:26:42
dediðiniz optima aküler olanlarmý benim bildiðim o aküler biraz pahallý yanlýþ hatýrlamýyorsam
evet jeller 650 civarý 72 amper kalýblnda 74 amperlerde var 2 amper 2 amperdir derim 74 takýn isterseniz fiyat farký yokaralarýnda

@rhan

Alıntı yapılan: almanyalý -  Kasım 10, 2011, 04:28:50
evet jeller 650 civarý 72 amper kalýblnda 74 amperlerde var 2 amper 2 amperdir derim 74 takýn isterseniz fiyat farký yokaralarýnda
abi ben  jel düþünmüyorum beni biraz aþar

yusuf

72 ah Mutlu al Orhan. Ben sürekli bunu kullanýyorum.

@rhan

Alıntı yapılan: yusuf -  Kasım 10, 2011, 04:37:44
72 ah Mutlu al Orhan. Ben sürekli bunu kullanýyorum.
tamam yusuf abi bende mutlu almayý düþünüyordum zaten birde týrnaklý týrnaksýz modeli var herhalde týrnaksýz olaný alcaz deðilmi?

yusuf

Týrnaksýzý olursa iyi tabii. Olmassa týrnaklarý kesiyorlar.

@rhan

tamam abi birde þarj dinamosu bende düþük besliyor orjinali 55 olmasý lazým 6 sis takacaðým yeterli olurmu yoksa deðiþtirmek gerekirmi yüksek amper olan bi araçla uyarmý

yusuf

Ben bir tane 110 AMP  mitsibushi dinamosu taktým.

Ayrýca dinamoyu yukarý aldým. Ýlgili bölümlerde bilgi bulabilirsin.

http://nivatr.com/nivaForum/index.php?topic=2366.0

sonata007dr

merhabalar,
forumda nezamandýr pek konu açýlmýyor bugun yaptýðým iþlemleri fotograflayayým belki birine faydasý olur dedim.

Bu arada marka belirtiyorum ama kendim sadece tüketiciyim tüccar esnaf vsvs deðilim ve ticari olarak bu marka ile en ufak bir baðým yoktur. araþtýrdým alman menþeili ama çin de üretim yapan uygun fiyatlý ürünleri olanbir firma.

einhell 5 amper akü þarj cihazý aldým. daha yüksek amperli olanlarý vardý ama kýsa sürede  þarzdansa düþük amperle uzun süre þarj daha saðlýklý oluyor.

aracýmý devamlý kullanmadýðýmdan dolayý aküsü yatmaktan zayýflýyordu. her seferinde elektrikçide þarz et tak akü orda kalsýn vsvs 20 tl de þarj için para istiyorlardý. bende hafta sonlarý ve boþ zamanlarmda arabalarýmla uðraþmayý sevdiðimden dedim alayým bir þarj cihazý evde kalsýn.

internetten kargo dahil 50 tl ye alm.3 günde elime ulaþtý. hemen akümü söktüm. burda þarj ederken bazý dikkat edilmesi gereken noktalar var onlarýda anlatayým elimden geldiðince.

önceikle akümüzün su tapalarnýzý açýyoruz dikkat edlmesi gerekiyor çünkü asit olduðundan patlama ve yanýcý olma gibi durumlar mevcut. Akümüzün suyu esilmiþ olabilir ayný zamanda da akü þarz olurken su seviyesi azalabiliyor yüksek akýmla kýsa sürede þarj edildiðinde akü suyu kaynýyor ve açýða asitli gazlar çýkarýyor bu nedenle akü su kapaklarýný açmazsak akü patlayabilir her yere asitli su saçýlabilir ciddi derecede yanýklara neden olabilir.
Bu nedenle þarj edilen yerde havadar olmalý þarj esnasýnda o kýsýmda insanlar olmamalý çünkü çýkan gazlar solunmamalý. Evinizin balkonu bu iþ için en ideal yerdir.

Sonra akü kutup baþlarýnda oksitlenme olabileceðinden o kurþun kýsýmlarýný zýmpara ile temizliyoruz oksitlenme varsa yani beyaz beyaz kül veya küf gibi þeyler varsa sýcak su ile fýrçalayarak temizliyoruz.

Akü þarj cihazýmýzýn kýrmýzý ucunu akünün artý + ucuna siyah ucunu akünün eksi – kýsmýna baðlýyoruz ve cihazý fiþe takýyoruz.

Þarj süresi ise akünün amper kapasitesinin cihazýn max. Çýkýþ verdiði amper deðerine bölünmesiyle bulunuyor.

Yani benim akü için 60 amper / 5 amper = 12 saat  te þarz etmesi lazým. En iyi þarj için akünün tam bitmiþ olmasý gerekir. Aküyü tam bitirdikten sonra þarz etmeliyiz. Yalnýz þöyle bir gerçek var akü dolmaya baþlayýnca þarj cihazýnýn verdiði amper deðeri düþer hatta son zamanlarda 1 ampere kadar düþer. Bu nedenle ben 20 saat gibi þarzda tuttum.

Akü suyuna þarz sonunda bakýyoruz  eðer eksilmiþse kurþun plaklarýn üzerinde tahmini 1 – 1.5 cm olacak þekilde saf su yada akü suyu yada bazý marketlerde satýlan ütü suyu ekliyoruz. En saf su yaðmur suyudur bulabilirseniz oda olur. Normal çeþme suyu patlama yapabilir akünüzün çalýþmamasýna neden olabilir o nedenle çeþme suyu býrakmayýn.

Þarj iþlemi bittikten sonra akü su kapaklarýný tam olarak sýkýca kapatýyoruz. Araca takmadan önce tercihen gres yaðýyla kutup baþlarýný kapatýp akümüzü aracýmýza takmaya hazýr hale getiriyoruz.

mehmet22

gezel bir cihaz abi iþine yarayacgý kesin güle güle kullan
VARSA NÝVAN ÖZGÜRSÜN

Harun

faydalý paylaþým,
cihaz da gerekli aslýnda,
ben Niva'yý ilk aldýðýmda radyoyu veya farlarý sürekli açýk unutuyordum,önceki araçta far açýk kaldý mý zýr zýr öterdi,ona alýþmýþýz ;D
ilk aküyü altý ayda yedik böylece ;D